• TurkishEnglishGermany

Peygamber Mesleği Terzilik

Terziliğin Tarihi

Terzilik Nedir ? 

Terziliğin Tarihi ;

Yıllar yılı önemini koruyan bir zanaat olarak görebileceğimiz terzilik hizmeti zaman içinde çeşitli değişikliklere uğrasa da halen saygı duyulması gereken bir faaliyettir. Diğer zanaat türleri gibi herkesin olamayacağı ve özel yetenek isteyen terzilik işleri hayatımızın önemli ihtiyaçlarından biri olan kıyafet ve giyinme ihtiyacımızın daha nitelikli ve istediğimiz bir şekilde olabilmesi için yardımlarına ihtiyaç duyduğumuz kişilerdir. Hem istediğimiz model ve kumaşlardan yararlanarak dikimi yapılan kıyafetlerin yanı sıra mevcut kıyafetlerimizin istediğimiz tarzda değiştirilmesi ve tamir ve onarımının yapılması da bu kişilerin ellerinden geçer. Bu hizmetlerin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlayan terzilerin kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır.

Bunlara değinecek olursak : bu kişilerin şekil ve uzay bilgisine hakim, bütün ve parçalar arasında ilişki kurabilme yeteneğine sahip ve bu sayede tasarım konusunda etkin olan, el ve parmaklarını ustalıkla, göz ve ayaklarını da uyumlu bir şekilde kullanabilen renkler ve dikiş ayrıntılarını algılayabilen,dikkatli, sabırlı, hesap kitap işlerine hakim, titiz, anlayışlı ve farklı görüşlere ve yeniliklere açık kişiler olması gereklidir. Bu detayların bazıları esnaflık kavramının gereksinimlerinden olup bazıları ise doğrudan terzi işlemleri ile ilgilidir.

 

Özellikle dikim işi yapan terzi atölyelerinde dikim işlemlerinin gerçekleştirileceği daha büyük dikiş makineleri bulunmakla beraber daha küçük olup da sadece tamirat hizmetleri veren terzilerde küçük dikiş makineleri bulunmaktadır. Bununla birlikte her terzilik faaliyeti yapan kişilerin kullandığı kendilerine özel malzemeler bulunmaktadır. Bunlara kumaş, astar, ibrişim, iplik, masura, düğme, dikiş makinesi, ütü masası, biçki masası, overlok makinesi, ütü, makas, mezura, gönye, çeşitli makaralar ile kol tahtası, çıtçıt, eğri cetvel, düz cetvel, dikiş iğnesi, toplu iğne, ütü yastığı, yüzük, fermuar, prova aynası, ölçü defteri gibi malzemeleri örnek verebiliriz.

 

Peygamber Mesleği Terziliğin Tarihi

Terzilik; târihi çok eskilere dayanan bir meslektir. İlk insan ve ilk peygamber Âdem aleyhisselâm zamânından beri insanlar giyinme ihtiyaçlarını dokuma, deri ve buna benzer şeylerden elbiseler dikerek karşılıyorlardı. Daha sonraları kumaş dokuma sanatı gelişti. Dokunan bu kumaşları kesip biçme, dikip süsleme, insan vücûduna uydurma durumu ortaya çıktı. Bu işin ortaya çıkması, terziliğin ilk adımı oldu.

Kur’ân-ı kerîmde ismi geçen, ilk defâ kalemle yazı yazan İdris aleyhisselâm, ok ve yay kullanmanın yanında terzilik mesleğini de insanlara öğretti. Bunun için İdris Peygambere (aleyhisselâm), terzilerin ve âlimlerin pîrî dendi. Yüz seksen kadar da şehir kurduğu rivâyet edilmektedir.

DİĞER SAYFALAR

Sağlıklı Giyim Nasıl Olur

Sağlıklı Giyim ; Sağlığımız na ıl ki yediklerimizden, içtiklerimizden ve hijyene dikkat edilmeme inden bozuluyor a, ağlıklı giyinmeye özen gö terilmeme inden kaynaklı olarak da...

Kıyafetler Nasıl Uzun Süre Yeni Kalır

Kıyafetler Na ıl Uzun Süre Yeni Kalır Kadınlar paralarının çoğunu giyim ma raflarına harcamaktadırlar Günümüz bakımlı erkekleri de kadınlardan artık altta kalmamaktadırlar Gerek...

Doğru takım elbise nasıl olmalıdır ?

Son yılların trendi, lim fit yani dar kalıplı takım elbi eler Ama bu tarz, her vücut yapı ına uymuyor Bu nedenle öncelikle ceketin üzerinize tam oturduğundan emin olmalı ınız Ancak tam...